.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Candidate filings open in Brunswick County

-A A +A
By Staff Brunswick Beacon

Candidate filing continues for the November 2008 election. Candidate filing opened at noon Monday, Feb. 11, and will close at noon Friday, Feb. 29.

At press time Tuesday, the following candidates filed for office:

N.C. State Senate

•R.C. Soles Jr. (incumbent), Democrat, Tabor City

•Bettie Fennell, Republican, Rocky Point

N.C. House of Representatives

(District 17)

•Bonner Stiller (incumbent), Republican, Oak Island

N.C. House of Representatives

(District 20)

•Dewey L. Hill (incumbent), Democrat, Lake Waccamaw

County Commissioner (District 3)

•May Moore (incumbent), Democrat, Oak Island

•Boyd Williamson, Democrat, Bolivia

County Commissioner (District 4)

•Keenan Jones, Democrat, Boiling Spring Lakes

•Tom B. Rabon (incumbent), Democrat, Winnabow

•Paul L. Swartz, Democrat, Leland

•Scott Edward Phillips, Republican, Leland

Board of Education (District 1)

•Ray Gilbert (incumbent), Republican, Longwood

•Bud Thorsen, Republican, Shallotte

County Commissioner (District 5)

•Bill Sue (incumbent), Republican, Leland

Board of Education (District 2)

•Christy Judah, Democrat, Supply

•Catherine Cooke, Republican, Shallotte

Board of Education (District 4)

•Harry Martin, Democrat, Southport

•Tom Simmons, Democrat, Southport

•Shirley Babson (incumbent), Republican, Bolivia

Register of Deeds

•Robert Robinson (incumbent), Democrat, Supply

•Brenda Mercer Clemmons, Republican, Bolivia

Coroner

•Greg White, Democrat, Supply

U.S. Senate

•Duskin Lassiter, Democrat, High Point

•Howard Stnaley, Democrat, Moncure

U.S. House of representatives

(District 7)

•Mike McIntyre (incumbent) Democrat, Lumberton

•Will Breazeale, Republican, White Lake

Governor

•E. Powers, Republican, Roseboro

•Bev Purdue, Democrat, Raleigh

•Dennis Nielsen, Democrat, Red Oak

•Fred Smith, Republican, Clayton

Lt. Governor

•Hampton Dellinger, Democrat, Raleigh

•Robert Pittinger, Republican, Charlotte

Auditor

•Frederick Aikens, Democrat, Raleigh

•Beth A. Wood, Democrat, Raliegh

•Leslie Merritt, Republican, Raleigh

Commissioner of Agriculture

•Ronnie Ansley, Democrat, Wake Forest

Commissioner of Labor

•Robin Anderson, Democrat, Cary

• Tyler Richardson, Democrat, Middlesex

• Cherie Berry, Republican, Newton

Superintendent of Public Instruction

• June St. Clair Atkinson, Democrat, Raleigh

•Eddie Davis, Democrat, Durham

•Joe Johnson, Republican, Tryon

Judge of N.C. Court

of Appeals

•John C. Martin, Raleigh

Judge N.C. Court

of Appeals

•John S. Arrowood (incumbent), Raleigh

•Robert N. Hunter Jr., Greensboro

Secretary of State

•Elaine F. Marshal, Democrat, Raleigh

Associate Justice N.C. Supreme Court

•Robert Edmunds Jr. (incumbent), Greensboro

•Suzanne Reynolds, Winston-Salem

State Treasurer

•Janet Cowell, Democrat, Raleigh

•David Young, Democrat, Raleigh

•Bill Daughtridge, Rocky Mount

Judge of N.C. Court of Appeals

•Cheri Beasley, Fayetteville

•Doug McCullough (incumbent), Atlantic Beach

Judge of N.C. Court

of Appeals

•Linda Stephens (incumbent), Raleigh

Judge of N.C. Court

of Appeals

•John M. Tyson (incumbent), Fayetteville

•Kristin Ruth, New Hill

Judge of N.C. Court

of Appeals

•Dean R. Poirier, Mount Olive

Judge 13th District Court

•Napolean Barefoot (incumbent), Supply

Judge 13th District Court

•Scott L. Ussery, Elizabethtown

Judge 13th District Court

•Marion Roscoe Warren (incumbent), Ash