.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Middle school track has final meet

-A A +A

Staff report

The Brunswick County middle schools had their fourth and final track-and-field meet May 10 at West Brunswick High School. South won the girls’ meet and Shallotte won the boys’ meet.
Here are the first-place finishers, as reported by the coaches.
Girls’ winners
Katelyn Hatch of South won the long jump (14-6).
Clarissa Somers of South won the shot put (28-4).
Rexi Lee Harris of South won the high jump.
Heaven-Leigh Banks of South won the discus (71-4).
Aliah Johnson of Leland won the 100 meters in 13.38 seconds.
Bailey Walker of Cedar Grove won the 1,600 in 6 minutes, 34 seconds.
Leland won the 400 relay in 57.12. The runners were Aliah Johnson, Tamiyah Spencer, Sarah Bell and Adria Black.
Sarah Costa of South won the 400 in 1:10.69.
Leland won the 800 relay in 2:03.09. The runners were Sharyah Anderson, Kathleen Berger, Sarah Bell and Unique Hines.
Bailey Walker of Cedar Grove won the 800 in 2:58.80.
Unique Hines of Leland won the 200 in 28.70.
South won the 1,600 relay in 4:48.71. The runners were Sarah Costa, Rexi Lee Harris, McKenzie Jordan, and Eliza Douglas.
Boys’ winners
Tyler Stanley of Shallotte won the high jump (5-feet, 11 inches).
Dequane Burgess of Shallotte won the long jump (18-9.5).
Josh Helton of Cedar Grove won the shot put (40-9).
Josh Helton of Cedar Grove won the discus (118-9).
Tyler Stanley of Shallotte won the 100 in 11.31 seconds.
Tristan Murphy of Cedar Grove won the 1,600 in 5:17.
Cedar Grove won the 400 relay in 48.28. The runners were Omar Jones, Connor Faulk, Jerome Scoggins, Brien Hewett.
Latrell Hill of Leland won the 400 in 57.03.
Shallotte won the 800 relay in 1:42.9. The runners were Bubba McCray, Jacob Santes, Carlos Santes and Jiaire Gamble.  
Tristan Murphy of Cedar Grove won the 800 in 2:44.
Shikeem Hill of Shallotte won the 200 in 24.51.
Shallotte won the 1,600 relay in 3:56. The runners were Dequane Burgess, Sam Zeng, Austin Turner and Tyler Stanley.