.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

West's boys win four county titles

-A A +A
By Staff Brunswick Beacon

West Brunswick’s Josh Johnson, Bradley Bell and Tyquan Ash won individual titles in the county high school track meet April 21 at West.

West won four events. Senior Josh Johnson won the 100 in a regional-qualifying mark of 10.98. Sophomore Bradley Bell won the 400 in 53.89 seconds. Junior Tyquan Ash won the triple jump with a mark of 41 feet, 10 inches.

All three and senior Marc Cajuste ran on the 4x100 relay, which West won in 44.12.

North Brunswick won won 11 of the 18 events in taking the team title.

For North, Rashaad Nelson won both of the hurdles’ races, taking the 300 in a regional-qualifying time of 42.95.

North also won the 800 (Ryan Moeller), the 1,600 (Tony Wright) and the 3,200 (Nick Merritt).

Jesse Riley won the 200 in a regional-qualifying mark of 21.99. North’s Jamelle Batts won the long jump and Jermon Bryant won the high jump.

North also won the 4x400 and the 4x800 relays. North swept the pole vault, with Nick Barnes first in a regional-qualifying 11-0.

South’s two individual victories were by Ryan Minor, winning the discus with a mark of 153-2 ½ and the shot put with a mark of 46-5 ½, both easily qualifying for the regional.

South also won the 4x200.

MYP winners had not been announced in time for this edition.

COUNTY MEET

BOYS RESULTS

Team results: North Brunswick, 113; West Brunswick, 43; South Brunswick 32

110-meter hurdles: 1. Rashaad Nelson NB, 17.78; 2. Pitts NB, 18.97; 3. Kearny NB, 19.06

100 meters: 1. Josh Johnson WB, 10.98 (RQ); 2. Quan Ray SB, 11.06 (RQ); 3. Bradley Bell WB, 11.16 (RQ).

1,600 meters: 1. Tony Wright NB, 5:21; 2 Nick Merritt NB, 5:24; 3. Moore NB, 5:24.9.

400 meters: 1. Bradley Bell WB, 53.89; 2, Jerry Davis NB, 54.41; 3. Anthony Hicks NB, 55.63.

300-meter hurdles: 1. Rashaad Nelson NB, 42.95 (RQ); 2. Josh Kearney NB, 46.89; 3. Keith Pitts NB, 47.56.

800 meters: 1. Ryan Moeller NB, 2:27; 2. Tony Wright NB, 2:31; 3. Jacob Raleigh SB, 2:33.

200 meters: 1. Jesse Riley NB, 21.99 (RQ); 2 Quan Ray SB, 22.59 (RQ); 3. Josh Johnson WB, 23.05.

3,200 meters: 1. Nick Merritt NB, 12:17; 2. Nick Stiller SB, 12:31; 3. Juan Gonzalez WB, 13:10.

4x100: 1. WB, 44.12; 2. SB, 45.4. 4x200: 1. SB, 1:36; 2. WB, 1:40.

4x400: 1. NB (Jason Riley, Ryan Moeller, Rashaad Nelson, Jerry Davis), 3:57; 2. SB 4:06.

4x800: 1. NB (Anthony Hicks, Tony Wright, Ryan Moeller, Rashaad Nelson), 9:20; 2. WB, 10:05.

Shot put: 1. Ryan Minor SB, 46-5 ½ (RQ); 2 Andrew Parker NB 45-4 ½ (RQ); 3. Deandre Robbins NB, 42-8.

Discus: 1. Ryan Minor SB, 153-2 ½ (RQ); 2. Andrew Parker NB, 123; 3. Cleveland Nolan WB, 106-3.

Long jump: 1. Jamelle Batts NB, 19-1½; 2. Tevin Simpson NB, 19-1; 3. Tyquan Ash WB, 18-5.

Triple jump: 1. Tyquan Ash WB, 41-10; 2. Jamelle Batts NB, 40-4 ½; 3. Tevin Simpson NB, 39-2 ½.

High jump: 1. Jermon Bryant NB; T2. Tevin Simpson and Robinson, NB.

Pole vault: 1. Nick Barnes NB, 11-0 (RQ); 2. Josh Kearney NB, 10-0, 3. Jackson Green NB, 9-6.